X
تبلیغات
زولا

غیب - هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیمُ - ﴿الحشر ۲۲﴾

این وبلاگ در انجام فعالیتهای خود تنها تابع و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. تلفن تماس: 09106850511

تقسیم بندی و انواع ذکر


در تقسیم بندی و انجام اذکار برای حصول و برآورده شدن حاجت، میتوان انواع آنرا بدین طریق بیان نمود:

انواع ذکر


ذکر بر چند قسم تقسیم مى شود:


1 - تحمید
سعید قماط از فضل روایت کرده است که گفت : به حضرت صادق - علیه السلام - عرض کردم : فدایت گردم! یک دعاى جامع به من بیاموز فرمود:
* احمد الله فانه لا یبقى احد یصلى الا دعا لک ، یقول : سمع الله لمن حمده .
یعنى : خداى را حمد کن که در این صورت ، هر نماز گزارى برایت دعا مى کند و مى گوید: خداوند بشنود سخن کسى را که او را ستایش کند.

2-  صورت تمجید
على بن حسان از یکى از یارانش از حضرت صادق - علیه السلام - روایت کرده است که فرمود:
* کل دعاء لا یکون قبله تمجید فهو ابتر انما التمجید ثم الثناء .
یعنى : هر دعایى که قبل آن ، تمجید نباش ابتر و منقطع است ، اول تمجید بعد ثناء. راوى گوید: عرض کردم : کمترین چیزى که به عنوان تمجید کفایت مى کند چیست ؟ فرمود: بگو:
- اللهم انت الاول فلیس قبلک شى ء و انت الاخر، فلیس بعدک شى ء، و انت الظاھر فلیس فوقک شى ء و انت الباطن فلیس دونک شى ء، و انت العزیز الحکیم .
یعنى : خدایا! تو آن اولى هستى که قبل از تو چیزى نیست ، تو آن آخرى هستى که بعد از تو چیزى نیست ، تو آن غالبى هستى که بر تراز تو چیزى نیست ، تو آن سرى هستى که مخفى تر از تو چیزى نیست و تو عزیزى و حکیمى .


3- تهلیل و تکبیر
ربعى از فضیل از امام باقر یا امام صادق - علیھما السلام - روایت کرده است که فرمود:
* اکثروا من التهلیل والتکبیر فانه لیس شى ء احب الى الله من التکبیر و التهلیل .
یعنى : تهلیل و تکبیر را زیاد کنید که چیزى نزد خدا محبوبتر از تکبیر و تهلیل نمى باشد. از پیامبر اکرم - صلى الله علیه و آله و سلم - روایت شده است که فرمود:
* خیر العباده قول لا اله الا الله .
یعنى : بهترین عبادت ، گفتن لا اله الا الله است .

4- تسبیح
یونس بن یعقوب گوید:
*  قلت لابى عبد الله علیه السلام : من قال : سبحان الله مائه مره ، کان ممن ذکر الله کثیرا؟ قال : نعم.
یعنى : به حضرت صادق - علیه السلام - عرض کردم : کسى که صد بار بگوید سبحان الله ، آیا جزء کسانى خواهد بود که خدا را زیاد ذکر کرده ؟ فرمود: آرى .

5-  تسبیح و تحمید
از حضرت صادق - علیه السلام - روایت شده است که فرمود:
*  قال امیر المومنین : التسبیح نصف المیزان ، و التحمید یملا المیزان ، ولا الا الله و الله اکبر ما بین السماوات و الارض .
یعنى : امیر المومنین - علیه السلام - فرمود: سبحان الله ، نصف ترازو را مى گیرد و الحمد الله ، آن را پر مى سازد و لا اله الا الله و الله اکبر، ما بین آسمانها و زمین را پر مى کند.


6 - ذکر ذیل
*  اشهد ان لا اله الا الله و حده لا شریک له الها و احدا فردا صمدا لم یتخذ صاحبه ولا ولدا .
یعنى : شهادت مى دهم که معبودى جز الله نیست تنهاست و شریکى ندارد، معبودى یگانه و یکتا و فرد و بى نیازى است که نه همسرى اختیار کرده و نه فرزندى .
امام صادق - علیه السلام - فرمود:
- من قالها خمسا و اربعین مره کتب الله له خمسا و اربعین الف حسنه ، و محى عنه خمسا و اربعین الف
سیئه و رفع له خمسا و اربعین الف درجه ، و کان کمن قرا القران فى یومه اثنى عشر الف مره ، و بنى الله له بیتا فى الجنه .
یعنى : هر کس این (اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له ...) را چهل و پنج بار بگوید، خداوند متعال برایش چهل و پنج هزار حسنه مى نویسد و چهل و پنج هزار سیئه را از او محو مى نماید و چهل پنج هزار درجه او را بالا مى برد، او چون فردى خواهد بود که قرآن را در یک روز دوازده هزار بار خوانده باشد و ( بالاخره) خداوند سبحان خانه اى در بهشت برایش مى سازد).


7 - کلمات پنجگانه
پیامبر اکرم - صلى الله علیه و آله و سلم - فرمود:
*  الا اعلمکم خمس کلمات خفیفات على اللسان ، ثقیلات فى المیزان ، یرضین الرحمن ، و یطردن الشیطان ، و هن من کنوز الجنه و من تحت العرش ، و هن الباقیات الصالحات . قالوا: بلى یا رسول الله ، فقال - صلى الله علیه و آله و سلم - : قولوا سبحان الله ، و الحمد الله ، ولا اله الا الله ، والله اکبر، ولا حول ولا قوه الا بالله العلى العظیم و قال خمس بخ بخ لهن ما اثقلهن فى المیزان .
یعنى : آیا پنج کلمه به شما بیاموزم که بر زبان ، سبک باشد و در میزان ، عمل سنگین ، کلماتى که خداوند رحمان را راضى کرده شیطان را طرد نمایند، کلماتى که رسول الله ! فرمود: بگویید: سبحان الله و... منزه است خداوند! سپاس و ستایش مخصوص خداوند است ! معبودى جز خداوند نیست ، خداوند بزرگتر است و هیچ دگرگونى و قدرتى جز به واسطه خداوند بلند مرتبه با عظمت ، وجود ندارد آنگاه پنج مرتبه فرمود: به به به این کلمات که چقدر میزان را سنگین مى سازند.


8 - تسبیحات اربعه
از امام باقر - علیه السلام - روایت شده است که فرمود:
*  مر رسول الله - صلى الله علیه و آله و سلم - برجل یغرس غرسا فى حائط له فوقف علیه و قال : الا ادلک على غرس اثبت اصلا و اسرع ایناعا و اطیب ثمرا و ابقى ؟ قال : فدلنى یا رسول الله ، فقال ، اذا اصبحت و امسیت فقل : سبحان الله ، و الحمد لله ، ولا اله الا والله اکبر، فان لک بذلک ان قلته بکل تسبیحه عشر شجرات فى الجنه من انواع الفاکهه و هن من الباقیات الصالحات . قال : فقال الرجل : فانى اشهدک یا رسول الله ، ان حائطى هذا صدقه مقبوضه على فقراء المسلمین اهل الصدقه ، فانزل الله تبارک و تعالى .( ایات من القران : فاما من اعطى و اتقى و صدق بالحسنى فسنیسره للیسرى.)
یعنى : رسول خدا - صلى الله علیه و آله و سلم - از کنار مردى گذر مى کردند که رد باغش مشغول کاشتن درختى بود، حضرت ایستاد و به او فرمود: آیا درختى به تو معرفى کنم که ریشه اش استوارتر باشد و زودتر برسد و میوه هاى پاکتر و با دوامتر بدهد؟. عرض کرد: راهنماى کن مرا اى رسول خدا! فرمود: هرگاه وارد صبح و شام شدى ، بگو: سبحان الله والحمد لله ولا اله الا الله و اکبر، که اگر این را بگویى براى تو در برابر هر یک تسبیح ، از هر میوه اى ده درخت در بهشت خواهد بود و این کلانم یکى از مصادیق باقیات صالحات است .


9-  استغفار
سکونى از حضرت صادق - علیه السلام - روایت کرده است که فرمود:
*  قال رسول الله - صلى الله علیه و آله و سلم -: خیر الدعاء الاستغفار .
یعنى : رسول خدا - صلى الله علیه و آله و سلم - فرمود بهترین دعا استغفاره است . و فرمود:
*  ان للقلوب صدا کصدا النحاس فاجلوها بالاستغفار .

برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به عدة الداعى جمال السالکین شیخ احمد بن فهد حلى قدس سره الشریف، ترجمه حسین غفارى ساروى.

التماس دعا

تاریخ ارسال: 1392/12/10 ساعت 03:57 | نویسنده: حسین بابائی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد